Konya Teknokent’te Teknoloji ve İnovasyona yönelik nitelikli destekleme faaliyetleri sunulmaktadır.

ISI SAYAÇLARINIZI KONTROL ETTİRİN

Haberler

ISI SAYAÇLARINIZI KONTROL ETTİRİN

5 yılını doldurmuş ısı sayaçlarının muayene edilmesi zorunlu hale geldi. Ancak birçok site yöneticisi ve vatandaş bu durumdan haberdar değil. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, cezaya maruz kalmamak için sayaçların kontrol edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Türkiye özellikle son yıllarda yapılan binalarda ‘ısı pay ölçer’ sistemi artıyor. Isı pay ölçer sistemi olarak adlandırılan sistem ile ilgili düzenleme olan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu 02.05.2007 tarihinde yürürlüğe girdi. Akabinde de Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çıkarıldı. Enerji Verimliliği Kanunu md 7/c bendinde, merkezi ısınma sisteme sahip binalarda, ısı kontrolünü sağlayan cihazların ve ısınma giderlerinin paylaşımını sağlayan sistemlerin kurulması mecburi tutuldu. Konuyla ilgili detayları paylaşan Bulut Enerji Sahibi Mustafa İlerisoy, İmal yılını 5 yıl doldurmuş olan tüm ısı sayaçlarının muayene edilmesinin zorunlu hale getirildiğini ve kontrol yapılmadığı takdirde cezai işlem ile karşı karşıya kalınabileceğini bildirdi.

‘ISI ÖLÇER İLE DAİRENİN KULLANILDIĞI ENERJİ HESAPLANIYOR’ Bulut Enerji Sahibi Makine Yüksek Mühendisi Mustafa İlerisoy, ısı sayaçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Öncelikle ısı sayacının tanımını yapan İlerisoy, “Isı sayacı merkezi ısıtma sistemlerinin kullanıldığı ve her bir bağımsız bölümün ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaya yarayan bir ölçü aletidir. Bir diğer adı ile kalorimetre cihazı harcanan ısı enerjisini ölçmeye yarayan ölçü birimidir. Merkezi ısınmanın bulunduğu yerlerde kullanılır. Isı sayacı (Kalorimetre) ısı ölçümü için kullanılır. Merkezi sistemli binalarda her daireye takılan bu sayaç ile dairelerin kullandıkları enerjiyi hesaplar ve bu kullanılan enerjiye göre de dairenin yakıt bedelinin bulunması sağlamaktadır. Bu sayede kişiler kullanımlarına göre yakıt bedelleri ödediği kullanmadıkları ısının parasını ödemediği bir hesaplama aracıdır” dedi. ‘SERVİSİ OLUP OLMADIĞI MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ’ Isı sayacı alınırken dikkat edilmesi gereken konulara değinen İlerisoy, şu bilgileri verdi, “Ülkemizde ısı pay ölçer sisteminin mecburi olmasından sonra birçok sayaç markasının da Türkiye’de satışına başlanmıştır. Bu satış pastasından pay alabilmek için birçok firma ürün kalitesini düşürüp ucuz model sayaçların satıldığı da görülmektedir. Bu ucuz ve kalitesin ürünlerin binalarda kullanılmasından dolayı birçok cihaz kullanılmadan değiştirilmek zorunda kalınmış ya da kullanılan sayaçlarda ölçüm hassasiyeti iyi olmadığı için daireler arasında yakıtlarda tutarsızlıklar gözlenmiştir. Bu tür ürünler alınmadan önce mutlaka yetkili servisinin olup olmadığı, yedek parça temininde veya ülkemizde tamirinin yapılıp yapılmadığı gibi teknik verilerin araştırılması gerekmektedir. Bu tür araştırma aşamasından mutlaka sayaç okuma firmalarının görüşünün alınmasında fayda bulunmaktadır. Sayaç okuma firmaları birçok markanın okuma ve faturalandırma işlemlerini gerçekleştirdiği için hangi sayacın dairenize uygun olduğu ve hangi sayacı sorunsuz kullanılabileceği hakkında bilgilendirme yapılabilir, bu tür sayaçlarla ile ilgili seçim yapmanızda yardımcı olacaktır.” Isı sayacının devreye alınması ve okuma işleminin detaylarını paylaşan İlerisoy, “Isı sayaçları inşaat aşamasından takıldığı için yetkili okuma firmaları veya yetkili servisler tarafından devreye alınması gerekmektedir. Yapılan devreye alma işleminde tüm dairelerdeki sayaçların doğruluğu ve hatasız olduğu kontrol edip aynı anda çalışmasını sağlanması gerekmektedir. Yapılan yanlış montajlar zamanında kontrol edilmez ise daha sonraki aşamalarda daire sahiplerine zarar yaşatabilmektedir. Tüm kontrollerden sonra sayaç okuma ve faturalandırma işlemlerini isterse yönetim kendisi yapabilir ya da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firmalar ile anlaşarak profesyonel bir hizmet alabilirler” ifadelerini kullandı.

‘SAYAÇLARI MUAYENE ETTİRMEYİ UNUTMAYIN’ 5 yılını doldurmuş ısı sayaçlarının muayene edilmesinin zorunlu hale getirildiğine dikkat çeken İlerisoy, şunları kaydetti, “06/07/2018 tarih ve 30470 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Muayene Yönetmeliği ile ısı sayaçları (Kalorimetre), Elektrik, doğalgaz ve su sayaçları mevzuata dahil edilmiştir. İmal yılını 5 yıl doldurmuş olan tüm sayaçların muayene edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Testten geçen sayaçlar için 5 yıl kullanım hakkı verilmiş olup testten geçmeyen sayaçların ise kullanımı yasaklanmıştır. Muayene ile Isı sayaçlarının su ile teması ve tesisatlardaki etkenlerden dolayı hassasiyetlerinin bozulması kaçınılmaz hal almaktadır. Bu sayaçlar sayesinde dairelerdeki kullanımlara göre yakıt bedelleri hesaplanmaktadır. Düzenli periyotlarda yapılan bu testler sayesinde arızalı sayaçların tespiti yapılıp kullanımlardaki haksızlığın oluşmasını engellenmesi hedeflenmiştir.  Damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı kanun hükümlerine göre 669 TL ile 13,375 TL arasında idari ve para cezası mevcuttur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başvurusu onaylanmış ve yetki verilmiş servisler muayeneleri gerçekleştirmektedirler. Site yönetimleri binalarındaki sayaçların yılına göre bu yetkili firmalara başvurularını gerçekleştirerek işlemleri başlatmak için ön taleplerini oluşturmaktadır. Yapılan başvurulardan sonra verilen süre zarfında sayaçlar gönderilerek yetkili firmalarca testleri gerçekleştirilmektedir.”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Kaynak: https://www.konyayenigun.com/yenigun-ozel/isi-sayaclarini-kontrol-ettirin-h582583.html (10.09.2021)